Људи широм света сваке године баце тоне ситних комадића пластике, који се могу разбити на комаде не веће од  комадића влакна. Велики дио тог отпада на крају ће се изгубити у природи. Наиме, микропластика пронађена је широм океана, чак  је и закључана у арктичком леду. Такви комадићи могу завршити у ланцима исхране и код великих и код малих животиња. Данас, мноштво нових студија показује да се микропластика може веома брзо разграђивати. Чак у неким случајевима, може промијенити читаве екосистеме. Научници су пронашли ове пластичне комадиће код свих врста животиња, од сићушних ракова до птица и китова. Њихова величина је забрињавајућа. Једу их мале животиње ниско на ланцу исхране. Када се веће животиње хране малим животињама, на крају могу да поједу и велике количине пластике.А та пластика може бити и јесте у већини случајева токсична. Насхами Алнајар дио је тима са Универзитета у Плимоутху у Енглеској који је управо испитивао ефекат микрофибера на морске шкољке. Животиње изложене влакнима сушеног сушара од пластике имале су сломљену ДНК. Такође су имали деформисане шкрге и пробавне цијеви. Истраживачи кажу да није јасно да ли су пластична влакна узроковала ове проблеме, али да су се цинк и други минерали свакако излучили из микровлакана. А ови минерали, како сада тврде, вјероватно су оштетили ћелије дагњи. Неке пластике садрже адитиве, хемикалије које им дају карактеристике које помажу да дуже трају или боље функционишу. Неке хемикалије од пластике растварају се у уљима. Што такође додатно трује билјни и животињски свијет. Један од научника, Матеос-Царденас, који се бавио управо овом проблематиком , рекао је:

„Верујем да се било ко, без обзира на своју старост, може суочити са проблемом загађења пластиком доносећи боље изборе.Морамо да водимо рачуна о планети,за себе и за све који долазе после нас.“

https://naucnenovosti.me/wp-content/uploads/2021/02/1030_bio-impacts_microplastics-1030x579-1-1024x576.jpghttps://naucnenovosti.me/wp-content/uploads/2021/02/1030_bio-impacts_microplastics-1030x579-1-150x150.jpgadminBiologijaekosistem,mikroplastikaЉуди широм света сваке године баце тоне ситних комадића пластике, који се могу разбити на комаде не веће од  комадића влакна. Велики дио тог отпада на крају ће се изгубити у природи. Наиме, микропластика пронађена је широм океана, чак  је и закључана у арктичком леду. Такви комадићи могу завршити...Naučne Novosti