Istraživački tim KAIST-a dopingovao je azot i bor u grafen da bi selektivno povećao aktivnost sličnu peroksidazi i uspjeo da sintetizuje nanozim koji oponaša peroksidazu sa niskom cijenom i superiornom katalitičkom aktivnošću. Ovi nanomaterijali se mogu primjeniti za ranu dijagnozu Alchajmerove bolesti.

 Enzimi su glavni katalizatori u našem organizmu i široko se koriste u biološkim testovima. Posebno, peroksidaza, koja oksiduje transparentne kolorimetrijske supstrate da bi postala obojeni proizvod u prisustvu vodonik peroksida, je najčešći enzim koji se koristi u kolorimetrijskim biotestovima.

Međutim, prirodni enzimi koji se sastoje od proteina su nestabilni u odnosu na temperaturu i pH, teški za sintezu i skupi. Nanozimi se, s druge strane, ne sastoje od proteina, što znači da se nedostaci enzima mogu prevazići njihovom robusnošću i visokom produktivnošću. Nasuprot tome, većina nanozima nema selektivnost; na primjer, nanozimi koji oponašaju peroksidazu pokazuju aktivnost sličnu oksidazi koja oksiduje kolorimetrijske supstrate u odsustvu vodonik peroksida, što ih drži podalje od preciznog detektovanja ciljnih materijala, kao što je vodonik peroksid.

Profesor Jinvoo Lee iz Odeljenja za hemijsko i biomolekularno inženjerstvo i njegov tim su bili u stanju da sintetizuju nanozime koji oponašaju peroksidazu sa superiornom katalitičkom aktivnošću i selektivnošću prema vodonik peroksidu. Ko-dopingovanje azota i bora u grafen, koji ima zanemarivu aktivnost sličnu peroksidazi, selektivno povećava aktivnost sličnu peroksidazi bez aktivnosti slične oksidazi da bi tačno imitirala peroksidazu prirode i postala moćan kandidat za zamjenu peroksidaze.

Eksperimentalni rezultati su potvrđeni i računskom hemijom. Grafen, dopunjen azotom i borom, primijenjen je i na kolorimetrijsku detekciju acetilholina, koji je važan neurotransmiter i uspešno detektuje acetilholin čak i bolje od prirodne peroksidaze. Profesor Li je rekao: “Počeli smo da proučavamo nanozime zbog njihovog potencijala za zamenu postojećih enzima. Kroz ovu studiju, obezbedili smo osnovne tehnologije za sintezu nanozima koji imaju visoku aktivnost enzima zajedno sa selektivnošću. Vjerujemo da se mogu primeniti za efikasno detektovanje acetilholina za brzu dijagnostiku Alchajmerove bolesti”.

Izvor: Science daily

https://naucnenovosti.me/wp-content/uploads/2019/05/graphene-3193185_960_720.jpghttps://naucnenovosti.me/wp-content/uploads/2019/05/graphene-3193185_960_720-150x150.jpgadminHemijaenzimi,katalitička aktivnost,nanomaterijali,nanozim,pHIstraživački tim KAIST-a dopingovao je azot i bor u grafen da bi selektivno povećao aktivnost sličnu peroksidazi i uspjeo da sintetizuje nanozim koji oponaša peroksidazu sa niskom cijenom i superiornom katalitičkom aktivnošću. Ovi nanomaterijali se mogu primjeniti za ranu dijagnozu Alchajmerove bolesti.  Enzimi su glavni katalizatori u našem organizmu i široko...Naučne Novosti