Otrovne čestice iz vazduha mogu iz pluća i nosa doći do mozga, a izloženost je povezana sa gubitkom pamćenja. Studija iz 2018. je pronašla lezije, za koje je poznato da su karakteristika Alchajmerove bolesti, u mozgu stanovnika Meksiko Sitija, u njihovim tridesetim i četrdesetim godinama, decenijama prije nego što obično mogu biti znaci bolesti, i to su povezali sa izlaganjem lošem kvalitetu vazduha. Istrašivači koji su radili na ovoj studiji, su pronašli rane oblike ovih oštećenja i kod novorođenčadi i male djece. Ostale studije u Engleskoj, Tajvanu i Švedskoj su pokazale slične rezultate. U istrašivanju Alchajmerove bolesti, genetika je zauzimala ključno mjesto, i godinama niko nije želio da gleda dalje od gena. Ali, u protekle tri ili četiri godine, broj radova koji povezuju zagađenje vazduha i ovu bolest je eksplodirao. Jiu-Chiuan Chen, fizičar i epidemiolog, specijalizovan za proučavanje zagađivača vazduha u mozgu, kaže da, iako se o pojedinačnom uticaju supstanci još uvijek raspravlja, ukupni efekat je jasno povezan sa oštećenjem mozga i kognitivnim problemima.  Chen je bio koautor studije koja govoti o pronalasku jasne veze između zagađenja sitnim česticama, strukturne promjene u mozgu i gubitku pamćenja kod starijih žena. On je izjavio, da je kod žena koje su bile izložene velikoj zagađenosti vazduha uočen rani pad epizodnog pamćenja.

Ono što ohrabruje, jeste činjenica da za razliku od gena, faktori okoline su stvari koje možemo kontrolisati.  Fizička aktivnost takođe smanjuje rizik od obolijevanja, jer povećava dotok krvi u mozak, samim tim utiče i na povećanje nivoa moždanog neurotrofičnog faktora, proteina koji pospješuje rast i održavanje moždanih ćelija.

 

Izvor: Scientific American

https://naucnenovosti.me/wp-content/uploads/2021/02/yyh.jpghttps://naucnenovosti.me/wp-content/uploads/2021/02/yyh-150x150.jpgadminMedicinaOtrovne čestice iz vazduha mogu iz pluća i nosa doći do mozga, a izloženost je povezana sa gubitkom pamćenja. Studija iz 2018. je pronašla lezije, za koje je poznato da su karakteristika Alchajmerove bolesti, u mozgu stanovnika Meksiko Sitija, u njihovim tridesetim i četrdesetim godinama, decenijama prije nego što...Naučne Novosti