Maj, 2019
Nanomaterijali oponašaju prirodne enzime sa superiornom katalitičkom aktivnošću i selektivnošću
Istraživački tim KAIST-a dopingovao je azot i bor u grafen da bi selektivno povećao aktivnost sličnu peroksidazi i uspjeo da sintetizuje nanozim koji oponaša peroksidazu sa niskom cijenom i superiornom katalitičkom aktivnošću. Ovi nanomaterijali se mogu primjeniti za ranu dijagnozu Alchajmerove bolesti. Enzimi su glavni katalizatori u našem organizmu i široko se koriste u biološkim…
Raketno gorivo koje je čistije, sigurnije i još uvijek puno energije
Istraživanje objavljeno u časopisu Science Advances pokazuje da je moguće stvoriti raketno gorivo koje je mnogo čistije i sigurnije od hipergoličnih goriva koja se danas uobičajeno koriste. Nova goriva koriste jednostavne hemijske "okidače" za otključavanje energije jednog od najtoplijih novih materijala, klase poroznih čvrstih materija poznatih kao metal-organski okviri, ili MOF-ovi. MOF-ovi su sastavljeni od…
Bakterije koje troše metan mogu biti budućnost goriva
Poznata po svojoj sposobnosti da ukloni metan iz okoline i pretvori ga u upotrebljivo gorivo, metanotrofne bakterije su dugo fascinirale istraživače. Ali kako, tačno, te bakterije prirodno obavljaju tako složenu reakciju, bila je misterija. Sada je interdisciplinarni tim na Northvestern Univerzitetu otkrio da enzim odgovoran za konverziju metana i metanola katalizira ovu reakciju na mjestu…
Kofein daje solarnim ćelijama energiju
Naučnici sa Kalifornijskog univerziteta, Los Anđelesa (UCLA) i Solargiga Energy u Kini otkrili su da kofein može pomoći da se obećavajuća alternativa tradicionalnim solarnim ćelijama učini efikasnijom u pretvaranju svijetlosti u električnu energiju. Njihovo istraživanje, objavljeno 25. aprila u časopisu Joule, može omogućiti da ova ekonomična tehnologija obnovljive energije bude konkurentna na tržištu sa silicijumskim…
Redefinisanje kilograma
Kilogram je bio definisan masom jednog cilindričnog objekta sačinjenog od legure platine i iridijuma, koji je danas star 139. godina, a čuva se u jednom predgrađu Pariza. Pošto je toliko važan naučnici ga nikada nijesu iznosili, već su pravljenje njegove kopije širom svijeta tzv. radni standardi. Međutim kada su poslednji put provjeravali pravi kilogram uočeno…
Kako dišemo?
Udahnemo otprilike 10 puta u minuti, ali da li smo se ikad zapitali kako proces disanja funkcioniše tako glatko. Osim toga što nam pluća omogućavaju da udahnemo kiseonik koji treba našem tijelu, ona omogućavaju da se oslobodimo ugljen-dioksida, kao otpadnog proizvoda koji se stvara u našim ćelijama. Moguće je i u kućnim uslovima napraviti model…
Kako morski led nestaje, tako nestaju i nutrijenti za životinje
Led je ključan u transportu hranljivih materija do dubokog, centralnog Arktičkog okeana. Arktički morski led nastavlja da trpi dugoročne padove i mnogi naučnici su zabrinuti da region ide ka budućnosti koja neće vidjeti ledeni pokrivač tokom najtoplijih mjeseci. Ljeta bez leda mogu pomoći ubrzanju klimatskih promjena u ubrzanom zagrijavanju Arktika i to može imati duboke…
Izmet morskih ptica ubrzava rast korala
Kada je jedan morski biolog sakupljao uzorke azota i drugih hranljivih materija u priobalnim vodama Fidži, bio je iznenađen onim što je pronašao na jednom koralnom grebenu, oblika potkovice. Nivoi azota bili su iznad normale. To je bilo neočekivano s obzirom da se radi o netaknutoj sredini punoj zdravih korala i raznovrsnih riba, daleko od…