Udahnemo otprilike 10 puta u minuti, ali da li smo se ikad zapitali kako proces disanja funkcioniše tako glatko. Osim toga što nam pluća omogućavaju da udahnemo kiseonik koji treba našem tijelu, ona omogućavaju da se oslobodimo ugljen-dioksida, kao otpadnog proizvoda koji se stvara u našim ćelijama. Moguće je i u kućnim uslovima napraviti model pluća i iskoristiti ga da se pokaže kako to pluća sa lakoćom uzimaju i otpuštaju vazduh.

Kako funkcioniše mehanizam disanja? Vazduh ulazi kroz nos ili usta, zatim ide kroz dušnik koji se razdvaja na dvije bronhije, od kojih svaka ulazi u po jedno plućno krilo. Bronhije se granaju na manje cijevi koje na krajevima imaju male vazdušne kesice koje se zovu alveole. U plućima ima na milione alveola! Alveole imaju tanke zidove, tako da kiseonik i ugljen-dioksid mogu proći kroz njih i tako ući ili izaći iz naše krvi. Krv prenosi kiseonik do svake ćelije u našem organizmu i vraća ugljen-dioksid nazad u pluća, odakle će on napustiti i tijelo prilikom izdisaja.

Izvor: Scientific American

https://naucnenovosti.me/wp-content/uploads/2019/05/B3F36B8B-08E5-4D3F-8CDCFD37A377B90B_source.jpghttps://naucnenovosti.me/wp-content/uploads/2019/05/B3F36B8B-08E5-4D3F-8CDCFD37A377B90B_source-150x150.jpgadminMedicinaalveole,disanje,kiseonik,plućaUdahnemo otprilike 10 puta u minuti, ali da li smo se ikad zapitali kako proces disanja funkcioniše tako glatko. Osim toga što nam pluća omogućavaju da udahnemo kiseonik koji treba našem tijelu, ona omogućavaju da se oslobodimo ugljen-dioksida, kao otpadnog proizvoda koji se stvara u našim ćelijama. Moguće je...Naučne Novosti