Juli, 2019

Hemija

Dodavanje polimera stabilizuje propadanje metal-organskih okvira

Metalno-organski okviri (MOF) su posebna klasa spužvastih materijala sa porama nano-veličine. Nanopore vode do rekordnih unutrašnjih površina do 7800 m2 u jednom gramu. Ova osobina čini MOF izuzetno svestranim materijalima sa višestrukom upotrebom, kao što su odvajanje petrohemije i gasova, oponašajući DNK, proizvodnju vodonika i uklanjanje teških metala, fluoridnih aniona, pa čak i zlata iz…
Čitaj dalje...
Fizika

Napravljen najjači superprovodni magnet do sada!

Naučnici u Nacionalnoj laboratoriji za jako magnetno polje u Talahasi na Floridi (National High Magnetic Field Laboratory in Tallahassee, Florida) stvorili su ono što smatraju najvećim svjetskim magnetnim poljem ikada napravljenim u laboratoriji. Ovaj magnet ima jačinu od Tesla.    Tesla u ovom slučaju se ne odnosi na automobil, već na SI jedinicu za jačinu…
Čitaj dalje...
Biologija

Ogroman bljesak Sunca prijeti životu na Zemlji

   Na Suncu bi mogla da se dogodi snažna eksplozija, "superbljesak", koji bi mogao da poremeti uslove života na Zemlji, upozorili su naučnici. S vremena na vrijeme, zvijezde, poput Sunca, izbacuju veliku koncentraciju energije koja može da se vidi kroz cijelu galaksiju, čak i sa udaljenosti od nekoliko hiljada svjetlosnih godina. Naučnici su vjerovali da…
Čitaj dalje...
Hemija

Rendgensko snimanje obezbjeđuje tragove loma u čvrstim baterijama

Baterije čvrstog stanja - novi dizajn baterija koje koriste sve čvrste komponente - zadobile su pažnju poslednjih godina zbog njihovog potencijala da zadrže mnogo više energije dok istovremeno izbijegavaju bezbijednosne izazove baterija zasnovanih na tečnosti. Izgradnja dugotrajne baterije u čvrstom stanju lakše je reći nego uraditi. Sada su istraživači sa Tehnološkog instituta u Džordžiji koristili…
Čitaj dalje...
Fizika

Naučnici konačno uspjeli da vrate vrijeme

  Naučnici sa moskovskog Instituta za fiziku i tehnologiju, uz pomoć kolega iz Švajcarske i SAD, napravili su nešto što se protivi zakonima fizike. Oni su, pomoću kvantnog računara, uspijeli da promijene tok vremena. Koristeći elektrone i principe kvantne mehanike, istraživači su uspijeli da vrate vrijeme. Tačnije, ko god da je u tom trenutku posmatrao…
Čitaj dalje...
Biologija

Porijeklo kvantne biologije

Krajem 2018. godine Kraljevsko društvo je objavilo pregled pojave kvantne biologije kao polja naučnog interesa. Danas, još uvijek moramo da razumijemo život u kontekstu njegovog fizičkog okruženja. Uprkos utisku da je ovo polje bilo novo, ono se zapravo pojavilo u vrijeme prvih interpretacija kvantne fizike početkom 20. veka - prije oko 90 godina. Ervin Šredinger…
Čitaj dalje...
Biologija

Od dva bika, devet miliona mliječnih krava

U SAD-u postoji više od 9 miliona mliječnih krava, od čega su većina crno-bijele, Holstein rase. Količina mlijeka koju proizvode je zapanjujuća, ali isto tako je zapanjujuća i njihova linija. Kada su istraživači sa univerziteta pažljivo proučavali muške linije prije nekoliko godina, otkrili su da se više od 99% njih može pratiti od jednog do…
Čitaj dalje...
Hemija

Doping sredstva, koja koriste atletičari, isprobani na glodarima

Doping skandali često drmaju svijet atletskog takmičenja. Često korišćenje testosterona dovodi u pitanje opstanak nekih takmičara u ovom sportu. Istraživanja pokazuju da se proporcije određenih vrsta bakterija povećavaju nakon što su sportisti izdržali maraton. Osim toga, ove bakterije razgrađuju laktat, poznat kao mliječna kiselina, koja je poznata po tome što donosi jake bolove nakon intenzivnog…
Čitaj dalje...