U SAD-u postoji više od 9 miliona mliječnih krava, od čega su većina crno-bijele, Holstein rase. Količina mlijeka koju proizvode je zapanjujuća, ali isto tako je zapanjujuća i njihova linija.

Kada su istraživači sa univerziteta pažljivo proučavali muške linije prije nekoliko godina, otkrili su da se više od 99% njih može pratiti od jednog do dva bika, oba rođena šesdesetih godina. To znači da među svim muškim holsteinima u zemlji postoje samo dva  Y  hromozoma a kod ženki takođe postoji velika genetska sličnost. Ako su holsteini divlje životinje, to bi ih stavilo u kategoriju kritično ugroženih vrsta.
Genetska homogenost nije dugoročno dobra jer povećava rizik od naslijeđenih poremećaja i istovremeno smanjuje sposobnost populacije da se razvije u uslovima  promjenjivog okruženja.
Da bi dobili odgovore na pitanje koje su osobine izgubljene, naučnici su počeli da uzgajaju malu seriju novih krava koje se dijelom uzgajaju iz sačuvane sperme davno preminulih bikova kako bi izmjerili niz karakteristika: visinu, težinu, proizvodnju mlijeka, cjelokupno zdravlje, plodnost… i uporedili ih sa modernim holsteinima.
Postoji nada da će jednog dana moći da ubrizgavaju neke veoma potrebne genetske raznolikosti nazad i da eventualno probude osobine koje su izgubljene od nemilosrdnog inbridinga.


https://naucnenovosti.me/wp-content/uploads/2019/07/0EEC6F46-F34B-4028-86C0829BA16C3C49_source.jpghttps://naucnenovosti.me/wp-content/uploads/2019/07/0EEC6F46-F34B-4028-86C0829BA16C3C49_source-150x150.jpgadminBiologijagenetska homogenost,Holstein rase,inbriding,populacijaU SAD-u postoji više od 9 miliona mliječnih krava, od čega su većina crno-bijele, Holstein rase. Količina mlijeka koju proizvode je zapanjujuća, ali isto tako je zapanjujuća i njihova linija. Kada su istraživači sa univerziteta pažljivo proučavali muške linije prije nekoliko godina, otkrili su da se više od 99% njih...Naučne Novosti