Molekuli vode mogu da se povezuju tako da formiraju mnogo veće strukture kakve su npr. pahulje, koje se formiraju samo pod određenim uslovima. Istraživači su uspjeli da uz pomoć svjetlosti, stvore svoje delikatne vodene strukture u obliku mikroskopskih ledenih lavirinata. Oni su koristili zašećerenu vodu koju su držali na temperaturi na kojoj kristali leda i vode mogu istovremeno da postoje. Zatim su H20 izložili infracrvenoj svjetlosti određene frekvencije, tako da se svjetlost lakše apsorbuje od strane kristala leda nego od same vode.

Zagrijavanje izazvano svjetlošću rastopilo je kristal leda i u njemu stvorilo sitne rupe. Ove rupe dalje su se povezivale u kanale, a istraživači su posmatrali kako se obrazac nalik lavirintu postepeno formira u roku od jednog sata.

Rezultati ovog eksperimenta mogu imati praktičnu primjenu. Odmrzavanje nas asocira na mikrotalasne rerne, ali zagrijavanje leda mikrotalasima ima brojne nedostatke. Naime, mikrotalasna pećnica zagrijava vodu, ali ne i led. Nasuprot tome, infracrvena svjetlost malih talasnih dužina zagrijava više led nego vodu pa ova tehnika može biti korisna kada je potrebno odmrzavanje delikatnih bioloških uzoraka koji su držani pod ledom. 

https://naucnenovosti.me/wp-content/uploads/2019/06/CD8B6954-27E6-4E2A-8ECC97ECBCF48D26_source.jpghttps://naucnenovosti.me/wp-content/uploads/2019/06/CD8B6954-27E6-4E2A-8ECC97ECBCF48D26_source-150x150.jpgadminHemijaH2O,infracrvena svjetlost,mikrotalasi,vodene struktureMolekuli vode mogu da se povezuju tako da formiraju mnogo veće strukture kakve su npr. pahulje, koje se formiraju samo pod određenim uslovima. Istraživači su uspjeli da uz pomoć svjetlosti, stvore svoje delikatne vodene strukture u obliku mikroskopskih ledenih lavirinata. Oni su koristili zašećerenu vodu koju su držali na...Naučne Novosti