Smatra se da tamna materija, koja ne može biti fizički posmatrana standardnim instrumentima, čini više od polovine materije u univerzumu ali su njene karakteristike i dalje misteriozne. Jedna od uobičajenih teorija smatra da postoji u obliku „grumena“ esktremno svijetlih čestica. Kada Zemlja prodje kroz takav grumen, osnovna svojstva materije se mijenjaju što može biti detektovano samo ako su instrumenti dovoljno osjetljivi. Fizičari Rees McNally i Tanya Zelevinsky iz Amerike su objavili rad u kome predlažu dvije nove metode traženja takvih perturbacija i tamne materije.

 Istraživači koji su za predmet istraživanja uzeli upravo skupine tamne materije oslonili su se na činjenicu da će male promjene u vrijednosti fundamentalnih konstanti izmijeniti „brzinu otkucaja“ atomskih satova, od kojih neki mogu biti dovoljno precizni kako bi razlika bila primjetna. Rad naučnika McNally i Zelevinski dodaje metode koje uključuju mjerenje malog ubrzanja na normalnoj materiji izazvanog od strane grudve, koristeći prvo gravitacione senzore i drugo gravitacione talasne detektore. Gravitacioni senzori su već rašireni po svjetskoj IGETS mreži koja se koristi za geološka istraživanja i naučnici u observatorijama u Americi već traže grvitacione talase. Stoga, McNally i Zelevinsky mogu da „iskopaju“ podatke iz ovog eksperimenta za dokazivanje tamne materije.

McNally objašnjava da je ovaj rad bio inspirisan benefitima pretvaranja postojećih eksperimenata i naučnom fantastikom. „Romani kao što su Vatra na dubini i Problem tri tijela inspirisali su me da istražim šta se može desiti ako se fundamentalna konstanta promijeni, i tako je zanimljivo istraživati takve stvari u realnom svijetu.“ Što se tiče praktične primjene ovog rada, on je savjetovao da uzmete stvari korak po korak. „Prvo morate razumjeti šta je to tamna materija, onda možda možemo shvatiti kako da je koristimo.“

Izvor: Phys.org

https://naucnenovosti.me/wp-content/uploads/2020/04/fractal-1280096_960_720.jpghttps://naucnenovosti.me/wp-content/uploads/2020/04/fractal-1280096_960_720-150x150.jpgadminFizikafizika,tamna materijaSmatra se da tamna materija, koja ne može biti fizički posmatrana standardnim instrumentima, čini više od polovine materije u univerzumu ali su njene karakteristike i dalje misteriozne. Jedna od uobičajenih teorija smatra da postoji u obliku „grumena“ esktremno svijetlih čestica. Kada Zemlja prodje kroz takav grumen, osnovna svojstva materije...Naučne Novosti