Crna Gora je titulu ekološke države, prve na svijetu, stekla 20. septembra 1991. godine na sjednici republičkog parlamenta koja je održana na Žabljaku. U deklaraciji je  definisano strateško opredeljenje Crne Gore da usvaja i primjenjuje najviše standarde i norme iz oblasti zaštite životne sredine, očuvanja prirode i ekonomskog razvoja na principima ekološki održivog sistema. Međutim, ljudskim nedjelovanjem  po strateškim planovima, ali i nesavjesnim opštim aktovima, postepeno se sama ekologija narušava, a sve to, iako izgleda gotovo neznatno, ima uticaja i na klimatske promjene.

Ljudski sistemi i aktivnosti, odnosno antropogena djelovanja poput požara ali i nekontrolisano paljenja smeća, deponija, paljenje guma, ostataka medicinskog otpada, nekontrolisano ispuštanje čestica iz fabrika kako po gradovima tako i selima značajno utiču na klimatske sisteme i sastav atmosfere. Mijenja se temperatura: količina kiseonika i zagađujućih čestica u atmosferi u potpunosti je izmijenjenog opsega u odnosu na preporučene vrijednosti, tako npr. u Pljevljima projekcija rasta emisije suspendovanih čestica prevazilazi 300%. Sve to ima uticaja i na okolne gradove, naročito Nikšić i Podgoricu.

Svakako, ono što je pod najvećim uticajem nesavjesnog djelovanja je ozonski omotač, tako da intezitet sunčevog i dugatalasnog zračenja je znatno promijenjen u toku posljednjih nekoliko decenija. Supstance koje imaju široku primjenu u rashladnim sredstvima u frižiderima, i drugim rashladnim uređajima, klima-uređajima i toplotnim pumpama, aerosol raspršivačima, sredstvima za stvaranje pjene, sredstvima za čišćenje i aparatima za gašenje požara negativno utiču na ozon. U cilju držanja koraka sa inovacijama, ni Crna Gora ne manjka sa upotrebom ovih proizvoda.

Greške pojedinaca vode do kolektivnog problema tako da, ukoliko bi svi građani savjesno djelovali i preduzimali opšte mjere kao što su: sprečavanje požara, zaštita rijeka i riječnih korita, zaštita šuma, pašnjaka i travnjaka, odgovorno skladištenje smeća, naročito plastike, postavljanje filtera na dimnjake fabrika, zabrana izgradnje malih hidroelektrana na području Crne Gore značajno može da očuva ekološki status, a samim tim i da uticaj na klimatske promjene svede na minimum.

Ovaj tekst je pripremljen za potrebe projekta Ljetnja škola o klimatskim promjenama “Kamp- Planeta u tvojim rukama“, finansiran od strane NVO Green Home!

https://naucnenovosti.me/wp-content/uploads/2020/05/climate-change-2063240_960_720.jpghttps://naucnenovosti.me/wp-content/uploads/2020/05/climate-change-2063240_960_720-150x150.jpgadminBiologijaNovostiKamp- Planeta u tvojim rukama,klimatske promjene,NVO Green HomeCrna Gora je titulu ekološke države, prve na svijetu, stekla 20. septembra 1991. godine na sjednici republičkog parlamenta koja je održana na Žabljaku. U deklaraciji je  definisano strateško opredeljenje Crne Gore da usvaja i primjenjuje najviše standarde i norme iz oblasti zaštite životne sredine, očuvanja prirode i ekonomskog razvoja...Naučne Novosti