Novo istraživanje, objavljeno u časopisu Global Change Biology, pokazuje da veći, hranljivi plankton – neophodan za podršku ribama, morskim pticama i morskim sisarima – zamjenjuju sićušni, primarni proizvođači lošijeg kvaliteta hrane.

Promjene od ljepšeg i vlažnijeg ljeta do onog sa dužim sunčanim zracima i sušama dovele su do smanjenja optimalnih koncentracija gvožđa i hranjivih materija u površinskim vodama. To rezultira povećanim periodom suptomimalnih uslova hranjenja zooplanktona u doba godine kada je njihova metabolička potreba najveća.

U nekim oblastima se veliki fitoplankton gotovo u potpunosti zamenjuje pikoplanktonom, posebno cijanobakterijom Synechococcus, koja cveta kada je nivo gvožđa i azota u površinskim vodama vrlo nizak. Međutim, njegova mala veličina i nedostatak esencijalnih biomolekula znače da nije u stanju da funkcioniše na isti način kao veći, hranljiviji fitoplankton – vitalni primarni proizvođač omega-3 – i ne može da održi efikasne mrežne zalihe morske hrane. Sa Synechococcus-om istaknutim širom Arktika i njegovim obiljem u sve većem porastu širom svijeta, naučnici sugeriraju da će konkurencija za rijetke ljetne hranjive sastojke postati ključna sila u strukturi mrežnih plovila s morskom hranom. Morske zalihe pružaju oko 80% sveže ulovljene morske hrane u svijetu, a promjene u njihovoj produktivnosti imaće velike posljedice na ljude.

Izvor: Science Daily

Ovaj tekst je pripremljen za potrebe projekta Ljetnja škola o klimatskim promjenama “Kamp- Planeta u tvojim rukama“, finansiran od strane NVO Green Home!

https://naucnenovosti.me/wp-content/uploads/2020/06/hh.gifhttps://naucnenovosti.me/wp-content/uploads/2020/06/hh-150x150.gifadminBiologijafitoplankton,hranljive materije,morski sisari,planktonNovo istraživanje, objavljeno u časopisu Global Change Biology, pokazuje da veći, hranljivi plankton - neophodan za podršku ribama, morskim pticama i morskim sisarima - zamjenjuju sićušni, primarni proizvođači lošijeg kvaliteta hrane. Promjene od ljepšeg i vlažnijeg ljeta do onog sa dužim sunčanim zracima i sušama dovele su do smanjenja optimalnih...Naučne Novosti