Šetajuća ajkula – Hemiscyllium michaeli
Ajkule su se kretale okeanima stotinama miliona godina. U toku ovako dugog vremenskog perioda desile su se brojne promjene u njihovoj morfologiji i fiziologiji, kao i u načinu života. Danas postoje i neke interesantne vrste ajkula koje se i dalje razvijaju, a jedna od njih jeste Hemiscyllium michaeli.
Hemiscyllium michaeli, takozvana šetajuća ajkula, živi u istočnim oblastima Papua Nove Gvineje u blizini Australije. Ajkula može da naraste do jednog metra i ima peraja koja su specijalizovana tako da se pomoću njih oslanja na podlogu i kreće, te se može naći duž morskog dna pa čak i na vrhu koralnih grebena.
Danas se šetajuća ajkula smatra jednim od glavnih predatora na koralnim grebenima. Međutim, nova studija na istraživanjima šetajućih ajkula pokazuje da pored ove vrste, postoji još nekoliko vrsta ajkula koje su evoluirale u zadnjih devet miliona godina. To je krajnje neobično pošto se većina ajkula razvija relativno sporo.
Za ovo područje se može reći da je možda i jedino mjesto na svijetu na kojem se još uvijek vrši specijacija za ajkule. Proučavanje ovih životinja može pomoći istraživačima da bolje razumiju životinje i zašto se neke mijenjaju, a druge ostaju iste.
Izvor: National Geographic
https://naucnenovosti.me/setajuca-ajkula-hemiscyllium-michaeli/https://naucnenovosti.me/wp-content/uploads/2020/01/01-walking-sharks-ci_59792152-1024x682.jpghttps://naucnenovosti.me/wp-content/uploads/2020/01/01-walking-sharks-ci_59792152-150x150.jpgBiologijaajkule,Hemiscyllium michaeliAjkule su se kretale okeanima stotinama miliona godina. U toku ovako dugog vremenskog perioda desile su se brojne promjene u njihovoj morfologiji i fiziologiji, kao i u načinu života. Danas postoje i neke interesantne vrste ajkula koje se i dalje razvijaju, a jedna od njih jeste Hemiscyllium michaeli. Hemiscyllium michaeli,...adminJovan Mirkovicjovan.mirkovic@prona.orgAdministratorNaučne Novosti