Juni, 2019
Istraživači razvijaju brz i efikasan način za izgradnju lanaca aminokiselina
Naučnici često grade nove proteinske molekule tako što skupljaju grupe aminokiselina. Ovi aminokiselinski lanci, nazvani polipeptidi, su gradivni blokovi potrebni za razvoj lijekova i stvaranje novih biomaterijala. Međutim, proces izgradnje polipeptida je težak. Istraživači navode da su razvili brži, lakši i jeftiniji metod za izradu novih polipeptida nego što je to bilo ranije. Novi pristup…
Informacija o Erasmus projektima Mašinskog fakulteta
Mašinski fakultet Univerziteta Crne Gore je partner na 3 Erasmus plus projekta i to: REBUS eVIVA TRAFSAF "REBUS, REady for BUSiness - Integrating and validating practical entrepreneurship skills in engineering and ICT studies" vrijednosti oko milion eura je okupio impozantan konzorcijum od 14 univerzitetskih i korporacijskih timova iz osam zemalja (Crna Gora, Bosna I Hercegovina,…
Infracrvena svjetlost nudi bolji način odmrzavanja?
Molekuli vode mogu da se povezuju tako da formiraju mnogo veće strukture kakve su npr. pahulje, koje se formiraju samo pod određenim uslovima. Istraživači su uspjeli da uz pomoć svjetlosti, stvore svoje delikatne vodene strukture u obliku mikroskopskih ledenih lavirinata. Oni su koristili zašećerenu vodu koju su držali na temperaturi na kojoj kristali leda i…
Otkrivena nova sinteza kompleksnih organskih molekula
Japanski naučnici su po prvi put razvili efikasan način da naprave organske molekule koje je do sada bilo teško sintetizovali zbog njihove ukupne glomazne strukture i opšte nestabilnosti. Dizajnirajući pažljivo planiranu sekvencu koraka sinteze, istraživači su bili u stanju da efikasno stvore zamršene molekule koji imaju nekoliko praktičnih svojstava. Potencijalne primjene uključuju spojeve alata za…
Ajnštajnova “zagonetka” je konačno riješena
Čuvena "zagonetka" najpoznatijeg svjetskog teorijskog fizičara, Alberta Ajnštajna, riješena je nakon što je pronađena stranica koja je nedostajala. Rukom ispisana stranica, još 1930. godine, otkrivena je u izraelskom Hebrejskom univerzitetu u gomili od 110 stranica. U pitanju je rad koji je dobitnik Nobelove nagrade napisao o ujedinjenoj teoriji polja. Ovaj rad je bio…
Sjećanje na naučnika Mari Gel-Mana
Mari Gel-Man (Murray Gell-Mann) je bio teorijski fizičar, rođen 15. septembra 1929. godine. Nobelovu nagradu za fiziku dobio je 1969. godine za svoj rad na teoriji elementarnih čestica. Jedan od njegovih doprinosa fizici jeste formulacija klasifikacije čestica poznata pod nazivom „Eightfold Way“ (Osmostruki put) 1961. godine. Naknadno je ustanovio da su elementarne čestice izgrađene od…
Zemlja reciklira dno okeana u dijamante
Dijamant na vašem prstu je najvjerovatnije napravljen od recikliranog morskog dna koji se kuva duboko u Zemlji. Tragovi soli zarobljeni u mnogim dijamantima pokazuju da se kamenje formira iz drevnih morskih dna koji su zakopani duboko ispod Zemljine kore - prema novom istraživanju koje su vodili geoistraživači sa Univerziteta Mackuarie u Sidneju, Australija. Većina dijamanata…
“Nеkоdirajućе” mutаciје mоgu igrati neočekivanu ključnu ulogu u autizmu
Nova studija je koristila mašinsko učenje kako bi pokazala da ,,sve mutacije nisu stvorene jednake”. Spontane mutacije koje nastaju između gena su važne u autizmu kao i one u genima, navode nove studije. Studija objavljena 27. maja razmatra uticaj nekodirajućih mutacija na čitav genom autističnih ljudi. Mnogi timovi su u protekle tri godine sekvencirali DNK…
Veliki korak naprijed u proizvodnji ‘zelenog’ vodonika
Prvi termodinamički reverzibilni hemijski reaktor koji je sposoban da proizvede vodonik kao čist tok proizvoda predstavlja "transformativni" korak naprijed u hemijskoj industriji, tvrde autori nove studije. Novi reaktor, opisan u naučnom časopisu Nature Chemistry, izbjegava miješanje gasova sa reaktantima prenošenjem kiseonika između reaktantskih struja preko čvrstog stanja kiseonika. Ovaj rezervoar je dizajniran tako da ostane…
Nobelova nagrada iz fizike za otkrića u oblasti primjene lasera
Troje naučnika iz SAD, Francuske i Kanade dobili su Nobelovu nagradu za fiziku u oblasti laserske fizike. Švedska kraljevska akademija nauka dodijelila je polovinu od 1,01 milion dolara Arturu Aškinu iz SAD, dok drugu polovinu nagrade dijele Žerar Moro iz Francuske i Dona Strikland iz Kanade. Nobelov komitet je naveo da su otkrića nagrađena…