Prvi svjetski električni leteći trkački automobili upravo su završili neophodne testove za poletanje kasnije ove godine u nizu međunarodnih trka. Globalna premijera ovih daljinski upravljanih multikoptera trebalo je da se održi 2020. godine, ali kao i mnogi drugi događaji morali su da se odlože zbog pandemije.

Priča o Airspeederu započela je u ljeto 2019. godine kada je preduzetnik Matthev Pearson podijelio svoju ambiciju da stvori prvu svjetsku trkačku seriju za leteće električne automobile, kao što je ranije objavio Euronews Green.

Kompanija zadužena za razvoj, Alauda Aeronautics i njena sestrinska kompanija Airspeeder upravo su objavili da je Alauda Airspeeder Mk3, četvorometar dugi multikopter, izveo prve probne letove bez posade.

Ovi prvi letovi su se odvijali na neotkrivenim test lokacijama u pustinjama Južne Australije pod nadzorom australijske Uprave za bezbijednost civilnog vazduhoplovstva (CASA).

Ovi uspješni testovi omogući će organizatorima da pokrenu seriju trka ‘Airspeeder EKSA’  kasnije ove godine na tri međunarodne lokacije koje će uskoro biti otkrivene. Obećavaju da će raditi sa elitnim pilotima izvučenim iz vazduhoplovstva i moto sporta.

 

 

Airspeeder: Prva svetska trkačka serija električnih letećih automobila privlači vodeće moto i sportsko-vazduhoplovne talente

Airspeeder, prva svetska trkačka serija za leteće električne automobile, značajno je ojačala svoje globalne timove za vođenje tehničkih, inženjerskih i sportskih prava kroz ključne angažmane u svim disciplinama rastućeg poslovanja kompanije.

Izvedbena inženjerska kompanija eVTOL Alauda, sestrinska kompanija Airspeeder-u, proizvođač je automobila koji će se takmičiti u predstojećoj seriji. Operacije obje kompanije sada obuhvataju tehničko sjedište u Adelaideu, Južna Australija, njihovu komercijalnu i razvojnu bazu u Ujedinjenom Kraljevstvu i treću komercijalnu operaciju u Njujorku, SAD.

Ključni angažman vuku vodeća imena u moto-sportu, elitnom automobilskom inženjerstvu i jedan od osnovnih pravnih i komercijalnih umova koji su pokretali dominaciju Formule 1 u globalnom emitovanom sportu tokom 1990-ih i dalje. Ojačavaju tim koji je upravo uspješno završio razvojni program za prvi, potpuno funkcionalni, na svetu daljinski pilotirani električni leteći trkački automobil, Airspeeder Mk3.

Judith Griggs predvodiće globalno sticanje i upravljanje pravima i oblikovanje Airspeeder-a kao sportskog entiteta. Njeno pravno i komercijalno porijeklo traje više od 27 godina u Formuli 1.

Judith Griggs, vođa za globalno sticanje i upravljanje pravima, rekla je:

„Neodoljiva je prilika da pomognemo Airspeederu i Alaudi da oblikuju prvu trkačku seriju na svetu za leteće električne automobile. Airspeeder ima potencijal da bude najnapredniji i najuzbudljiviji novi entitet u sportu.”

Airspeeder stoji na utoku tehnologije sledeće generacije i sportske zabave. Osnovni stub njegove strategije je primjena istog progresivnog pristupa u sticanju prava i upravljanju i interaktivnosti navijača kroz emitovanje i striming kao i u razvoju tehnologije koja je u osnovi sporta. Judith će primeniti svojih 27 godina iskustva u oblikovanju komercijalnosti i globalne gledanosti F1 kako bi ostvarila globalni potencijal trka električnih letećih automobila.

Brett Hill, menadžer projekta, rekao je:

,, Nemoguće je ne biti podvrgnut tehničkom izazovu koji dolazi sa prekoograničnom tehnologijom i istraživanjem ograničenja performansi. Trke ubrzavaju napredak i drago mi je što sam se pridružio Airspeederu u radu sa izuzetno talentovanim multidisciplinarnim timom koji pokreće razvoj istinski revolucionarne tehnologije mobilnosti.”

 

https://naucnenovosti.me/wp-content/uploads/2022/04/air-speeder-1024x747.jpghttps://naucnenovosti.me/wp-content/uploads/2022/04/air-speeder-150x150.jpgadminTehnologijaPrvi svjetski električni leteći trkački automobili upravo su završili neophodne testove za poletanje kasnije ove godine u nizu međunarodnih trka. Globalna premijera ovih daljinski upravljanih multikoptera trebalo je da se održi 2020. godine, ali kao i mnogi drugi događaji morali su da se odlože zbog pandemije. Priča o Airspeederu započela...Naučne Novosti