Prema istraživanju objavljenom prošle nedjelje u časopisu Nature, nedavno pronađeni korbomicin i manje poznati komplestatin imaju nikada ranije viđen način ubijanja bakterija, što se postiže blokiranjem funkcije bakterijskog ćelijskog zida. Naučnici su se bazirali na antibiotike  koji se nazivaju glikopeptidi, a koji proizvode bakterije iz tla.

Bakterije imaju zid oko spoljašnjih ćelija koji im daje oblik i predstavlja snagu. Da bi ćelija rasla, mora da se dijeli i širi. Dođe li do potpune blokade  razbijanja zida, to je kao da je zarobljena u zatvoru i ne može da se proširi ili raste.

Gledajući porodično stablo poznatih članova glikopeptida, istraživači su proučavali gene kojima nedostaju poznati mehanizmi otpornosti, sa idejom da bi oni mogli biti antibiotik koji demonstrira drugačiji način napada bakterija i pronašli nekoliko  koji imaju efekta sa ovakvim mehanizmom djelovanja. Otkriven je i jedan novi antibiotik. 

Takođe, istraživači su na miševima pokazali da ovi novi antibiotici mogu da blokiraju infekcije prouzrokovane bakterijama Staphylococcus aureus rezistentnim na antibiotike, pri čemu treba naglasiti da je to bakterija koja može izazvati mnoge ozbiljne infekcije. 

Izvor: Science Daily

https://naucnenovosti.me/wp-content/uploads/2020/03/200212131523_1_540x360.jpghttps://naucnenovosti.me/wp-content/uploads/2020/03/200212131523_1_540x360-150x150.jpgadminMedicinaBakterije,komplestatin,korbomicinPrema istraživanju objavljenom prošle nedjelje u časopisu Nature, nedavno pronađeni korbomicin i manje poznati komplestatin imaju nikada ranije viđen način ubijanja bakterija, što se postiže blokiranjem funkcije bakterijskog ćelijskog zida. Naučnici su se bazirali na antibiotike  koji se nazivaju glikopeptidi, a koji proizvode bakterije iz tla. Bakterije imaju zid oko spoljašnjih...Naučne Novosti