Bakterije koje troše metan mogu biti budućnost goriva
Poznata po svojoj sposobnosti da ukloni metan iz okoline i pretvori ga u upotrebljivo gorivo, metanotrofne bakterije su dugo fascinirale istraživače. Ali kako, tačno, te bakterije prirodno obavljaju tako složenu reakciju, bila je misterija.
Sada je interdisciplinarni tim na Northvestern Univerzitetu otkrio da enzim odgovoran za konverziju metana i metanola katalizira ovu reakciju na mjestu koje sadrži samo jedan bakarni jon. Ovaj nalaz bi mogao dovesti do novo dizajniranih, humanih katalizatora koji mogu pretvoriti metan – visoko potentan staklenički plin – u lako upotrebljiv metanol sa istim mehanizmom bez napora.
“Identitet i struktura metalnih jona koji su odgovorni za katalizu ostali su nedostižni decenijama”, rekla je Ami C. Rosenzveig iz Northvestern-a, koautor studije. “Naša studija pruža veliki korak naprijed u razumijevanju kako bakterije metan-metanol funkcionišu.”
“Identifikujući tip bakrenog centra koji je uključen, postavili smo temelje za određivanje kako priroda provodi jednu od svojih najizazovnijih reakcija”, rekao je Brian M. Hoffman, ko-viši autor.
Studija je objavljena u petak, 10. maja u časopisu Science. Rozencvajg je ugledni profesor životnih nauka u porodici Vajnberg na koledžu umjetnosti i nauke u Vajnbergu na severozapadnom djelu. Hofman je profesor hemije u Veinbergu.
Oksidirajući metan i pretvarajući ga u metanol, metanotrofne bakterije (ili “metanotrofi”), ne samo da uklanjaju štetne gasove staklene bašte iz okoline, oni takođe stvaraju lako upotrebljivo, održivo gorivo za automobile, struju i još mnogo toga. Trenutni industrijski procesi koji katalizuju reakciju metana i metanola zahtijevaju ogroman pritisak i ekstremne temperature, dostižući više od 1300 stepeni Celzijusa. Metanotrofi, međutim, izvode reakciju na sobnoj temperaturi i “besplatno.”
“Ako možemo da razvijemo potpuno razumijevanje kako oni obavljaju ovu konverziju u takvim blagim uslovima, možemo da optimizujemo naše sopstvene katalizatore,” rekao je Matthev O. Ross, postdiplomac koji je savjetovao Rosenzveig-a i Hoffman-a i prvi autor teksta.
Izvor: Science daily
https://naucnenovosti.me/bakterije-koje-trose-metan-mogu-biti-buducnost-goriva/https://naucnenovosti.me/wp-content/uploads/2019/05/mars-11605_960_720.jpghttps://naucnenovosti.me/wp-content/uploads/2019/05/mars-11605_960_720-150x150.jpgHemijagorivo,istraživanje,metan,metanotrofne bakterijePoznata po svojoj sposobnosti da ukloni metan iz okoline i pretvori ga u upotrebljivo gorivo, metanotrofne bakterije su dugo fascinirale istraživače. Ali kako, tačno, te bakterije prirodno obavljaju tako složenu reakciju, bila je misterija. Sada je interdisciplinarni tim na Northvestern Univerzitetu otkrio da enzim odgovoran za konverziju metana i metanola katalizira ovu...adminJovan Mirkovicjovan.mirkovic@prona.orgAdministratorNaučne Novosti