Postoji li nešto što CRISPR ne može da uradi? Naučnici su koristili alat za dobijanje mogih genetski modifikovanih organizama, pratili razvoj životinja, otkrivali bolesti i suzbijali štetočine. Sada su pronašli još jednu aplikaciju za to ; CRISPR za stvaranje pametnih materijala koji mijenjaju oblik na komandu.

Tim naučnika radio je na polimerima napunjenim vodom koje drže zajedno u lancima DNK, poznatim kao DNK hidrogeli. Da bi izmijenili svojstva ovih materijala, naučnici su koristili     CRISPR tehniku. Ona podrazumijeva postojanje specijalnog enzima koji može da presiječe DNK sekvencu u željenoj tački. Ovaj enzim se može programirati da prepozna specifičnu DNK sekvencu, on siječe svoj ciljni lanac a čuva pojedinačne niti DNK u blizini.

Ovo svojstvo omogućilo je istraživačima da naprave niz hidrogela pod kontrolom , koji sadrže ciljnu DNK sekvencu i pojedinačne lance koji se raspliću nakon što enzim prepozna stimuliranu sekvencu u stimulansu. Raspadom pojedinih lanaca DNK pokreću se hidrogeli da promijene oblik ili se u nekim slučajevima potpuno istope oslobađajući koristan ,,teret”. Tim je stvorio hidrogele za oslobađanje enzima, ljekova pa čak i ljudskih ćelija.

https://naucnenovosti.me/wp-content/uploads/2019/09/D502B96A-AE92-486F-ACBFAB8932E97850_source.jpghttps://naucnenovosti.me/wp-content/uploads/2019/09/D502B96A-AE92-486F-ACBFAB8932E97850_source-150x150.jpgadminBiologijaTehnologijaCRISPR,genetika,genetski modifikovani organizmi,polimeriPostoji li nešto što CRISPR ne može da uradi? Naučnici su koristili alat za dobijanje mogih genetski modifikovanih organizama, pratili razvoj životinja, otkrivali bolesti i suzbijali štetočine. Sada su pronašli još jednu aplikaciju za to ; CRISPR za stvaranje pametnih materijala koji mijenjaju oblik na komandu. Tim naučnika radio je...Naučne Novosti