Ugrožavajući faktori koji prijete šumskim ekosistemima su: požari,  abiotički faktori (suša, poplave, mraz, snijeg, vjetrolomi i dr.), štetočine i bolesti. Broj požara varira iz godine u godinu. Uzimajući u obzir ekološke i ekonomske štete, požari predstavljaju najveću prijetnju šumskim ekosistemima u Crnoj Gori. Iako se trenutno njihov obim kreće oko 0,5% ukupne površine šuma (na godišnjem nivou), u budućnosti bi požari mogli predstavljati ozbiljnu opasnost. To se posebno odnosi na šume južnog šumskog područja, koje se prostiru prema primorju i kršu,  na terenima teško pristupačnim za gašenje.

            Prema dostupnim detaljnim informacijama iz nacionalnog monitoringa šuma za Crnu Goru, koji se sprovodi u 49 tačaka i obuhvata teritoriju cijele države, prosječno zdravstveno stanje šuma je na zadovoljavajućem nivou. Na najvećem broju tačaka registrovani stepen defolijacije nalazi se u dozvoljenim granicama (0–25%).

            U Crnoj Gori postoje značajne površine pod šumama u različitim stadijumima degradacije, koje su predviđene za rekonstrukciju ili konverziju. Radi se o uklanjanju ostatka drvne mase koja nema uzgojnu perspektivu i pošumljavanje tih površina novim zasadima. Ti bi zasadi garantovali veću produkciju drvne mase i, samim tim, činili vegetacioni pokrivač veće otpornosti i kapaciteta za apsorpciju CO2.

Izvor: DRUGI NACIONALNI IZVJEŠTAJ O KLIMATSKIM PROMJENAMA

Ovaj tekst je pripremljen za potrebe projekta Ljetnja škola o klimatskim promjenama “Kamp- Planeta u tvojim rukama“, finansiran od strane NVO Green Home!

https://naucnenovosti.me/wp-content/uploads/2020/06/NB.jpghttps://naucnenovosti.me/wp-content/uploads/2020/06/NB-150x150.jpgadminBiologijaklima,šumeUgrožavajući faktori koji prijete šumskim ekosistemima su: požari,  abiotički faktori (suša, poplave, mraz, snijeg, vjetrolomi i dr.), štetočine i bolesti. Broj požara varira iz godine u godinu. Uzimajući u obzir ekološke i ekonomske štete, požari predstavljaju najveću prijetnju šumskim ekosistemima u Crnoj Gori. Iako se trenutno njihov obim kreće...Naučne Novosti