Iako je za nas ljude teško da to vidimo, osjećanja miša su ispisana po njihovim malim, krznenim licima. Pomoću alata za mašinsko učenje istraživači su pouzdano uočili izraze radosti, straha, bola i drugih osnovnih emocija miševa. Rezultati, objavljeni u časopisu Science 3. aprila, pružaju vodič naučnicima koji žele da razumiju kako emocije poput radosti, žaljenja i empatije djeluju na životinje.

Naučnici sa Instituta Mak Planck za neurobiologiju u Martinsriedu u Njemačkoj pružili su iskustva miševima kreirana da izazovu različite emocije. Šećerna voda je izazvala zadovoljstvo, udarac na repu izazivao bol, gorka kinin voda stvorila je gađenje, ubrizgavanje litijum-hlorida izazivalo je mučninu i mjesto gdje su prethodno bili izloženi šokovima izazvalo je strah.

Za svako postavljanje, brze video kamere snimale su suptilne pokrete u ušima, nosevima i drugim djelovima lica miševa. Posmatrači uglavnom mogu vidjeti da se nešto događa na licu miša, ali prevođenje tih suptilnih tragova u emocije je zaista teško, „posebno za neobučeno ljudsko biće“, kaže jedan od istraživača.

Tehnike mašinskog učenja odlično upravljaju poslom, otkrili su istraživači. Metode su mogle da uoče suptilne pokrete lica koji su dolazili sa dobrim ili lošim iskustvima. Na primer, na licu miša koji pije slatku vodu – i verovatno je srećan zbog toga – uši se kreću napred i savijaju se leđima prema tijelu, a nos se kreće nadolje, ka ustima. Miš koji konzumira gorki kinin šalje uši ravno nazad, a nos se takođe pomjera malo unazad. Aktivnost nervnih ćelija u mozgu miševa takođe se mijenjala sa različitim osjećanjima, pokazale su i druge analize.

Izvor: Science News

https://naucnenovosti.me/wp-content/uploads/2020/06/mis.pnghttps://naucnenovosti.me/wp-content/uploads/2020/06/mis-150x150.pngadminMedicinaemocije,istraživanja,miševiIako je za nas ljude teško da to vidimo, osjećanja miša su ispisana po njihovim malim, krznenim licima. Pomoću alata za mašinsko učenje istraživači su pouzdano uočili izraze radosti, straha, bola i drugih osnovnih emocija miševa. Rezultati, objavljeni u časopisu Science 3. aprila, pružaju vodič naučnicima koji žele da...Naučne Novosti