Klimatske promjene imaju zanačajan uticaj na ljudsko zdravlje. Nagli porast temperatura omogućava brži razvoj bakterija i virusa, što omogućava lakšu transmisiju bolesti među ljudima.

U nekim dijelovima svijeta u kojima se javljaju suše, dolazi do pojave pacova, koji su prenosioci različitih patogena. Povišena temperatura takođe odgovara komarcima, čak i iznad dvije hiljade metara, mada su ranije živjeli na visini do hiljadu metara, te samim tim se i povećava rizik od pojave nekih bolesti koje prenose komarci, poput malarije. Poplave i suše doprinose širenju virusa hanta koji izaziva hemoragijsku groznicu i oboljenja bubrega, što se dovodi u vezu sa miševima.

Medicinski stručnjaci ističu da nam prijeti šest opasnih epidemija koje su već aktivne. Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), u junu 2018. godine prvi put u istoriji je istovremeno svijetom haralo čak šest smrtonosnih virusa. Katastrofalna epidemija ebole ubila je 11.300 osoba. U tom smislu Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) postavlja nove temelje za buduće prevencije širenja epidemija sa najopasnijim virusima, kao što su: ebola, MERS, zika, Nipah virus, Lasa groznica i Rift veli groznica. Takođe, zbog klimatskih promjena grip, bronhitis i upale pluće će biti češće zastupljene u humanoj populaciji, ali se javljaju i javljaće se problemi usljed toplotnih udara, kao i brojni problemi sa kožom usljed pretjeranog UV zračenja. Dehidratacija tijela, usljed nedostatka pijaće vode, biće jedan od glavnih problema ne samo za ljude, već i za životinje.

Kako navodi časopis PLOS Medicine u nekim dijelovima svijeta do 2080. godine postotak smrtnosti povećaće se za 2000% usljed jakih toplotnih talasa. Takođe, ističe se da će klimatske promjene dovesti do pojave ekstermnijih uslova života, kao i učestalih toplotnih uragana. Neki dijelovi svijeta postajaće smrtno topliji što će za posljedicu imati hroničnu iscrpljenost tijela, kao i zatajeni rad bubrega sa smrtnim posljedicama.

Izvor: Kovačević, B. & Kovačević, I. (2018): Klimatske promjene (Mit ili realnost). EDC, Banja Luka.

 

Ovaj tekst je pripremljen za potrebe projekta Ljetnja škola o klimatskim promjenama “Kamp- Planeta u tvojim rukama“, finansiran od strane NVO Green Home!

https://naucnenovosti.me/wp-content/uploads/2020/06/km.jpghttps://naucnenovosti.me/wp-content/uploads/2020/06/km-150x150.jpgadminBiologijavirusi i bakterijeKlimatske promjene imaju zanačajan uticaj na ljudsko zdravlje. Nagli porast temperatura omogućava brži razvoj bakterija i virusa, što omogućava lakšu transmisiju bolesti među ljudima. U nekim dijelovima svijeta u kojima se javljaju suše, dolazi do pojave pacova, koji su prenosioci različitih patogena. Povišena temperatura takođe odgovara komarcima, čak i iznad...Naučne Novosti