Većina nuklearnih mjerenja vrši se uz pomoć akceleratora dovoljno velikih da zauzimaju geološku formaciju širine od kilometra, poput naučnog centra za neutrone u Los Alamosu koji se nalazi u pustinji. Međutim, prenosni uređaj koji brzo može otkriti sastav materijala na licu mjesta uveliko bi imao koristi za arheološka istraživanja i verifikaciju nuklearnog oružja.

Istraživanje objavljeno prije desetak dana koristilo se računarskim simulacijama kako bi pokazalo da je uz ispravna geometrijska podešavanja moguće izvršiti preciznu analizu prenosa neutronske rezonance u uređaju dugom samo pet metara.

“Očekivali smo da će ogromno pozadinsko zračenje razblažiti i kontaminirati naš signal, a rani simulacijski radovi potvrdili su da će obim ovih efekata učiniti tehniku potpuno nemogućom”, izjavio je autor Areg Danagoulian. “Mada, pažljiva optimizacija geometrije omogućila nam je gotovo potpuno suzbijanje ovih efekata, dajući nam skoro savršen signal.”

Koristeći model impulsivnog izvora neutrona, deuterijuma – tritijuma u polikonusnom rasporedu, istraživači su obavili niz testova kako bi optimizirali umjerenost, zaštitu i kolimaciju uređaja i ispitali konfiguraciju za neizvjesnosti koje su uvedene ovim podešavanjima. Da bi potvrdili tačnost uređaja, upoređivali su spektralne rekonstrukcije i testirali izotopsku osjetljivost uređaja.

“U zavisnosti od cilja aplikacije, može se koristiti spektroskopska radiografija za određivanje apsolutnih izobilja i gustina pojedinih izotopa”, rekao je Danagoulian.

Dok su testovi koristili srebro, volfram i molibden, metoda se može koristiti za identifikaciju izotopa plutonijuma ili uranijuma u obogaćenom gorivu, kao što je kalaj, srebro ili zlato na arheološkim nalazištima. Njihov rad se takođe može koristiti za smanjenje dužina linija toplotnog neutronskog snopa.

Njihov rad koristi rekonstrukcije vremena pulsa neutrona tokom vremena leta da bi se odredio sastav ciljnih materijala. Ove rekonstrukcije omogućuju analizu proširenog spektra i nuklearne rezonance prisutne u različitim izotopima kako bi se identifikovala izotopska struktura materijala u meti.

Njihovi rezultati pokazuju da je uređaj uspio. Mogao je precizno razlikovati različite izotope i bio je osjetljiv na varijacije u izotopnim koncentracijama.

Autori planiraju da izvrše eksperimentalno potvrđivanje gore navedene tehnike koristeći različite impulsne izvore neutrona i neutronske detektore.

Izvor: phys.org

https://naucnenovosti.me/wp-content/uploads/2020/02/nuclear-2136244_960_720.jpghttps://naucnenovosti.me/wp-content/uploads/2020/02/nuclear-2136244_960_720-150x150.jpgadminFizikaAkcelerator,arheološka istraživanja,neutroni,nuklearna mjerenjaVećina nuklearnih mjerenja vrši se uz pomoć akceleratora dovoljno velikih da zauzimaju geološku formaciju širine od kilometra, poput naučnog centra za neutrone u Los Alamosu koji se nalazi u pustinji. Međutim, prenosni uređaj koji brzo može otkriti sastav materijala na licu mjesta uveliko bi imao koristi za arheološka istraživanja...Naučne Novosti