Otkrivena nova sinteza kompleksnih organskih molekula
Japanski naučnici su po prvi put razvili efikasan način da naprave organske molekule koje je do sada bilo teško sintetizovali zbog njihove ukupne glomazne strukture i opšte nestabilnosti.
Dizajnirajući pažljivo planiranu sekvencu koraka sinteze, istraživači su bili u stanju da efikasno stvore zamršene molekule koji imaju nekoliko praktičnih svojstava. Potencijalne primjene uključuju spojeve alata za biomedicinske studije i služe kao skele za dizajniranje terapeutskih sredstava sa novim oblicima u dizajnu materijala, posebno u stvaranju boja i elektronski aktivnih materijala.
Nalazi istraživanja objavljeni su u časopisu Organic Letters u martu 2019. godine. Dizajniranje kompleksnih organskih molekula koji mogu biti korisni u širokom opsegu primjena nije uvek jednostavno. Često su ovi molekuli složeni, što znači da su kombinacija nekoliko cikličnih struktura koje su sve vezane za jedan atom. Iako je lijepa, njihova sinteza je teška iz nekoliko razloga. Njihova obimnost ih čini energetski nepovoljnim – ili nestabilnim – što znači da ih je teško sintetizovati. S druge strane, ako se eventualno sintetizuju, nema dovoljno jedinjenja koje bi bilo korisno za svaku kasniju primjenu. Primjer takvih kompleksnih molekula su oni koji uključuju nekoliko cikličnih struktura koje su vezane za atome ugljenika i vodonika u njemu. Prethodne metode su se oslanjale ne samo na nekoliko koraka reakcije, već su rezultirale vrlo malim prinosom jedinjenja. Sada, doktor Keiji Mori, vanredni profesor na Odeljenju za primenjenu hemiju, Fakultet za inženjerstvo, Tokijski univerzitet za poljoprivredu i tehnologiju, i njegov tim su došli do direktne metode kojim se prevazilaze nedostaci perceptivnih sekvenci sinteze. Istraživači su se usredsredili na vezu ugljenik-vodonik u svom početnom koraku i nastavili sa serijom izdanja veza koje su uključivale sekvencijalne transformacije molekula. Nakon postizanja željenih cikličnih konformacija, naučnici su uveli još nekoliko ugljenik-vodoničnih grupa da bi dobili konačni molekul sa energetski poželjnom konformacijom. „Važno je napomenuti da čak i najjednostavnija ideja može dovesti do važne sintetičke metode. Na tim linijama, suptilne razlike u supstratu mogu dramatično promijeniti mehanizam reakcije“, dodaje Mori.
Istraživači se nadaju da će ova nova sinteza u budućnosti omogućiti pristup mnoštvu korisnih molekula. „Sintezu jedinjenja čija je molekularna struktura sastavljena od više vrsta kružnih struktura teško je postići konvencionalnim metodama. Kao takav, krajnji cilj projekta je sinteza različitih spiro (ili uvijenih) spojeva koji imaju različitih atoma “, dodaje Mori. Ovi novi molekuli mogu uveliko poboljšati medicinske i materijalne nauke.
https://naucnenovosti.me/otkrivena-nova-sinteza-kompleksnih-organskih-molekula/https://naucnenovosti.me/wp-content/uploads/2019/06/bipyridine-836116_960_720.pnghttps://naucnenovosti.me/wp-content/uploads/2019/06/bipyridine-836116_960_720-150x150.pngHemijahemija,organski molekuli,sinteza,terapeutska sredstvaJapanski naučnici su po prvi put razvili efikasan način da naprave organske molekule koje je do sada bilo teško sintetizovali zbog njihove ukupne glomazne strukture i opšte nestabilnosti. Dizajnirajući pažljivo planiranu sekvencu koraka sinteze, istraživači su bili u stanju da efikasno stvore zamršene molekule koji imaju nekoliko praktičnih svojstava. Potencijalne primjene uključuju spojeve...adminJovan Mirkovicjovan.mirkovic@prona.orgAdministratorNaučne Novosti