Naučnici su otkrili novo, održivo sredstvo za dezinfekciju napravljeno od piljevine i vode koje može uništiti i do 99% nekih mikroba koji uzrokuju bolesti, uključujući antraks i nekoliko sojeva gripe.

Široka upotreba nekih dezinfekanata može uzrokovati štetu okolini. Na primjer, oni koji sadrže hlor, kao što je izbjeljivač, mogu stvoriti opasne nusproizvode kada reaguju s drugim molekulama. Neki drugi potencijalno zeleniji dezinfektanti oslanjaju se na supstancu zvanu fenol ili hemijskim sličnim strukturama, ali njihova proizvodnja može biti skupa i energetski intenzivna.

U drvetu se nalaze mnoge fenolne strukture, kao dio velikih, razgranatih molekula koje čine zidove biljnih ćelija. Prema tome, inženjer zaštite životne sredine Shicheng Zhang sa Univerziteta Fudan u Šangaju i kolege zapitali su se može li otpad od šegotine biti zeleniji izvor antimikrobnih supstanci.

Istraživači su kuvali smješe vode i piljevine jedan sat pod pritiskom i filtrirali ih. Zatim je tim testirao ovu smješu na sposobnost ubijanja mikroba Staphylococcus epidermis, mikroba kože koji može uzrokovati infekcije kod imunokompromitovanih ljudi, i E. coli, crijevnog mikroba koji može uzrokovati bolesti koje se prenose hranom. U zavisnosti od koncentracije, dezinfektanta smatra se da  bi mogao bi uništiti više od 99 posto mikroba, izvještava tim u Proceedings of the National Academy of Sciences 18.og januara.

Istraživači su otkrili da je dezinfektant uspješno inaktivirao i viruse antraksa i gripe. Takođe može biti snažan protiv spora, uspavanog oblika bakterija koje je teško ubiti. Eksperimenti su pokazali da može inaktivirati spore tipično bezopasne bakterije, Bacillus subtilis.

Hemijska analiza pokazala je da tečna smješa na bazi piljevine sadrži visoke koncentracije hemikalija sličnih fenolu. Tretman ekspres lonca vjerovatno razbija molekularne lance drva, oslobađajući antimikrobne fenolne molekule.

Pod mikroskopom naučnici su vidjeli da dezinfektant oštećuje ćelijske zidove E. coli i S. epiderme. Fenolni takođe mogu oštetiti proteine ​​i genetski materijal bakterija i virusa, kaže Zhang.

 

Izvor: https://www.sciencenews.org/article/disinfectant-sawdust-kill-deadly-microbes-sustainable

https://naucnenovosti.me/wp-content/uploads/2022/01/jpg2pdf-pdf-1024x682.jpghttps://naucnenovosti.me/wp-content/uploads/2022/01/jpg2pdf-pdf-150x100.jpgadminBiologijaMedicinaNovostibiologija,dezinfekcija,naukaNaučnici su otkrili novo, održivo sredstvo za dezinfekciju napravljeno od piljevine i vode koje može uništiti i do 99% nekih mikroba koji uzrokuju bolesti, uključujući antraks i nekoliko sojeva gripe. Široka upotreba nekih dezinfekanata može uzrokovati štetu okolini. Na primjer, oni koji sadrže hlor, kao što je izbjeljivač, mogu stvoriti...Naučne Novosti