Krajem 2018. godine Kraljevsko društvo je objavilo pregled pojave kvantne biologije kao polja naučnog interesa. Danas, još uvijek moramo da razumijemo život u kontekstu njegovog fizičkog okruženja. Uprkos utisku da je ovo polje bilo novo, ono se zapravo pojavilo u vrijeme prvih interpretacija kvantne fizike početkom 20. veka – prije oko 90 godina.

Ervin Šredinger nije bio prvi koji je raspravljao o polju kvante biologije u svojoj čuvenoj knjizi iz 1944. „Šta je život?“. Naime, ubrzo nakon što je matematički okvir kvantne mehanike osnovan 1927. godine, polje biofizike i biohemije je procvjetalo. Tako je osnivač interdisciplinarnog polja opšte teorije sistema Ludvig von Bartalanfi bio je jedan od prvih pionira u objašnjenju života. Već 1928. raspravlja o „Kritičkoj teoriji morfogeneze“, pitanju koje još uvijek izaziva naučnu raspravu.

…razvoj atomske teorije nam je … pre svega dao priznanje zakona koji se ne uklapa u okvir koji je formiran našim uobičajenim načinima percepcije; lekcije koje smo naučili otkrićem kvantne akcije otvaraju nam nove perspektive koje možda mogu biti od odlučujuće važnosti, posebno u raspravi o položaju živih organizama u našoj slici svijeta-Nils Bohr, 1929.

Status kvantne biologije dramatično se promijenio u posljednjim decenijama dvadesetog i ranog dvadeset prvog vijeka sa dobrim eksperimentalnim dokazima za kvantnu koherenciju u fotosintezi i kvantnom tunelovanju u enzimskoj aktivnosti, zajedno sa jakim teorijskim argumentima i nekim eksperimentalnim dokazima koji podržavaju ulogu kvantnog sprezanja u ptičijoj navigaciji i kvantno tunelovanje u procesu stvaranja čula mirisa. Teorijski i eksperimentalni pristupi istražili su i ulogu protonskog tunelovanja u generisanju tautomera baze DNK.

Ono što ostaje nesporno je da je kvantna dinamika, koja se nesumnjivo odvija u živim sistemima,  podvrgnuta 3.5 milijardi godina optimizaciji evolucije. Vjerovatno je da je za to vrijeme život naučio da manipuliše kvantnim sistemima u svoju korist na načine koje još uvijek nijesmo u potpunosti razumjeli. Možda su morali da čekaju mnogo decenija, ali kvantni pioniri su zaista imali pravo da budu uzbuđeni zbog budućnosti kvantne biologije.

Preuzeto sa The Royal Society

https://naucnenovosti.me/wp-content/uploads/2019/07/knnjbj.jpghttps://naucnenovosti.me/wp-content/uploads/2019/07/knnjbj-150x150.jpgadminBiologijakvantna biologija,kvantna fizika,naukaKrajem 2018. godine Kraljevsko društvo je objavilo pregled pojave kvantne biologije kao polja naučnog interesa. Danas, još uvijek moramo da razumijemo život u kontekstu njegovog fizičkog okruženja. Uprkos utisku da je ovo polje bilo novo, ono se zapravo pojavilo u vrijeme prvih interpretacija kvantne fizike početkom 20. veka -...Naučne Novosti