Zasađivanjem stabala u borbi protiv klimatskih promjena

Najbolji način da se klimatske promjene zadrže pod kontrolom je sadnja stabala na uništenim šumskim područijima jer bi se tako neutralizovale dvije trećine emisije gasova koji zagrijavaju planetu a za koje je odgovoran čovjek.
Sadnjom drveća i obnovom travnjaka, kao i upotrebom sofisticiranih mašina sa ventilatorima i filterima za usisavanje CO₂ iz okolnog vazduha, smanjuje se koncentracija štetnih gasova u vazduhu, kao i pojava kiselih kiša. Međutim, mašine za to su relativno skupe, stoga se treba usmjeriti na pošumljavanje velikih površina, kao i na upravljanje šumama.
Prema studiji objavljenoj u časopisu „Science”, na površini od gotovo milijardu hektara na planeti Zemlji moglo bi da se zasadi drveće, bez ugrožavanja gradova i poljoprivrednog zemljišta. To bi povećalo šumske površine na svjetskom nivou za oko jednu trećinu. Posebno velike površine za pošumljavanje nalaze se u Rusiji, a na listi (s velikim odstojanjem), slijede: SAD, Kanada, Australija, Brazil i Kina. Nove šume bi, kada porastu, mogle da skladište 205 milijardi tona ugljen-dioksida. To su otprilike dvije trećine od 300 milijardi tona koje su ljudi od industrijske revolucije ispustili u atmosferu.
Neke zemlje su u zadnjih nekoliko godina realizovale projekte masovnog zasađivanja kako bi pomogle u očuvanju planete. Među njima se izdvajaju: Etiopija (sa preko 200 miliona sadnica) i Turska (sa preko 11 miliona sadnica). Crna Gora takođe realizuje akcije zasađivanja stabala, poput akcije “Nek` gora zazeleni” u okviru koje je sprovedeno da se u sve 24 crnogorske opštine na više lokacija zasade sadnice različitog drveća. Takođe, u Podgorici su sprovedena pošumljavanja brda Ljubović i Gorica.
Jesenja sadnja u okviru akcije pošumljavanja “Po jedna sadnica za svakog stanovnika Crne Gore” započela je polovinom septembra 2019. godine u Plavu nakon čega je obuhvatila sve područne jedinice Uprave za šume u Crnoj Gori. Najintezivniji radovi izvedeni su područnim jedinicama: Pljevlja, Nikšić, Bijelo Polje, Mojkovac i Berane. Do polovine oktobra zasađeno je 320.000 sadnica, na površini od 154,6 hektara, pri čemu se akcija dalje nastavila na druge djelove Crne Gore.
Akcije zasađivanja stabala sprovode se u svim zemljama svijeta, tako da se smatra da će se do 2030. godine koncentracija ugljen-dioksida u amtmosferi smanjiti. Sve ovo nam pokazuje da prirodu ne možemo jednostavno koristiti za spas svijeta – već to moramo!
Izvor: National Geographic, Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja Crne Gore, DW.com & BBC.com
Ovaj tekst je pripremljen za potrebe projekta Ljetnja škola o klimatskim promjenama “Kamp- Planeta u tvojim rukama“, finansiran od strane NVO Green Home!
https://naucnenovosti.me/zasadjivanjem-stabala-u-borbi-protiv-klimatskih-promjena/https://naucnenovosti.me/wp-content/uploads/2020/05/planting-1898946_960_720.jpghttps://naucnenovosti.me/wp-content/uploads/2020/05/planting-1898946_960_720-150x150.jpgBiologijaNovostiemisija gasova,kisjele kiše,šumeNajbolji način da se klimatske promjene zadrže pod kontrolom je sadnja stabala na uništenim šumskim područijima jer bi se tako neutralizovale dvije trećine emisije gasova koji zagrijavaju planetu a za koje je odgovoran čovjek. Sadnjom drveća i obnovom travnjaka, kao i upotrebom sofisticiranih mašina sa ventilatorima i filterima za usisavanje...adminJovan Mirkovicjovan.mirkovic@prona.orgAdministratorNaučne Novosti