Potrošači se pojavljuju na tržištu kako bi zadovoljili svoje potrebe za određenim dobrima. Kao potrošači različitih dobara (proizvoda, usluga) mogu se javiti krajnji potrošači (pojedinci i domaćinstva), ali i druga preduzeća, različite institucije, država i slično. Svi kupci koji se pojavljuju na tržištu po bilo kom osnovu čine tražnju. (Tražnja predstavlja količinu dobara koju su kupci spremni da kupe po određenoj cijeni i u određenom vremenskom periodu.)

Za tražnju je, kao i za ponudu, veoma značajna cijena po kojoj se traženo dobro na tržištu prodaje. Odnos između cijene dobra i tražnje za njim predstavljen je zakonom tražnje koji predstavlja jedan od opštih ekonomskih zakona.

U cilju zaštite potrošača, doneseni su zakoni kojima se obezbjeđuje pravo na bezbjednost života, zdravlje i ekonomska prava potrošača, u prometu roba i usluga prema potrošačima. Takođe, postoji kontinuirano usaglašavanje nacionalnog zakonodavstva sa evropskim čijom implementacijom će se crnogorskim potrošačima obezbijediti ista prava kao i građanima EU.

Zakon o zaštiti potrošača sistemski reguliše oblast zaštite potrošača i istim su utvrđena osnovna prava potrošača, a posebna prava potrošača u pojedinim oblastima predmet su odredbi sektorskih zakona, kao npr.:

  1. Zakon o turizmu i ugostiteljstvu
  2. Zakon o unutrašnjoj trgovini
  3. Zakon o zanatstvu
  4. Zakon o ljekovima
  5. Zakon o elektronskoj trgovini
  6. Zakon o energetici
  7. Zakon o elektronskim komunikacijama
  8. Zakon o poštanskim uslugama
  9. Zakon o elektronskim medijima
  10. Zakon o komunalnim djelatnostima, itd.

Osam osnovnih prava potrošača:

  1. pravo na zadovoljenje osnovnih potreba podrazumijeva dostupnost najnužnijih roba i usluga, hrane, odjeće, obuće, stambenog prostora, vode, električne energije, gasa, zdravstvene zaštite, obrazovanja i higijene;
  2. pravo na bezbjednost podrazumijeva zaštitu od proizvoda i proizvodnih procesa opasnih i štetnih po zdravlje i bezbjednost života potrošača;
  3. pravo na informisanje podrazumijeva raspoloživost i slobodan pristup informacijama o činjenicama od značaja za pravilan izbor i zaštitu od reklamnih poruka ili oznaka proizvoda koje mogu dovesti u zabludu;
  4. pravo na slobodan izbor podrazumijeva mogućnost izbora između više proizvoda po prihvatljivijim cijenama sa garancijom kvaliteta;
  5. pravo da se čuje glas potrošača podrazumijeva zastupljenost interesa potrošača u procesu donošenja i sprovođenja politike zaštite potrošača, kao i u procesu uvođenja novih proizvoda i usluga na tržištu;
  6. pravo na obeštećenje podrazumijeva pravično obeštećenje za lažno prikazivanje karakteristika proizvoda, za robe lošeg kvaliteta i nezadovoljavajući način pružanja usluga;
  7. pravo na obrazovanje potrošača podrazumijeva sticanje osnovnih znanja za pravilan i pouzdan izbor proizvoda, upoznavanje sa osnovnim pravima potrošača i odgovornostima učesnika na tržištu i o načinima za ostvarivanje prava i pružanje pravne pomoći za zaštitu potrošača;
  8. pravo na zdravu životnu sredinu podrazumijeva pravo na život i rad u okruženju koje nije rizično po zdravlje i život potrošača.

Budući da je potrošač, kao fizičko lice, “slabija” strana na tržištu, država zakonima garantuje njegova prava, kao i mogućnosti njegove zaštite. Zakon o zaštiti potrošača propisuje zaštitu ekonomskih interesa potrošača prilikom kupovine roba i usluga.

Informisanje o proizvodima

 

Trgovac ne smije da nudi ili da stavi u promet robu na kojoj nije istaknuto obavještenje sa podacima o robi, u skladu sa zakonom, odštampano i napisano čitko, jasno, razumljivo i lako uočljivo.

Zabranjeno je uklanjanje ili mijenjanje podataka iz obavještenja o robi, kao i isticanje neistinitih podataka.

Trgovac je dužan da obavještenje o robi istakne na svakom pojedinačnom primjerku robe, a kod robe male veličine ili neprikladne za isticanje obavještenja, na zbirnom pakovanju, odnosno na mjestu prodaje.

Trgovac je dužan da robu koja je upotrebljavana, popravljana ili sa nedostatkom, odnosno robu čija su upotrebna svojstva i karakteristike na drugi način ograničeni, fizički odvoji od druge robe, a na mjestu ponude da čitko, jasno, razumljivo i lako uočljivo istakne oznaku da se radi o “robi sa greškom”, “oštećenjem”, “pred istekom roka trajanja” i slično.

Trgovac je dužan da robu koja je izložena u prodajnom objektu, a nije namijenjena prodaji, vidno označi oznakom “nije za prodaju”, “uzorak”, ili “eksponat”.

Račun

 

Trgovac je dužan da potrošaču za kupljeni proizvod izda račun. Račun mora da bude jasan, razumljiv, lako čitljiv, na crnogorskom jeziku i propisane sadržine u skladu sa zakonom.

Ako je potrošaču prilikom kupovine proizvoda odobren popust, na računu mora biti iskazana cijena za taj proizvod bez popusta, iznos popusta u procentima i iznos za plaćanje.

Trgovac je dužan da uz račun za kupljeni proizvod potrošaču vrati razliku između iznosa računa i primljenog novca u svim apoenima.

Materijal za pakovanje

 

Trgovac je dužan da obezbijedi potrošaču odgovarajući materijal za pakovanje u skladu sa vrstom i svojstvima robe, da u neto masu robe ne uračunava težinu materijala za pakovanje, kao i da, ukoliko na zahtjev potrošača obezbijedi posebno pakovanje, potrošača prethodno obavijesti o cijeni posebnog pakovanja, s tim da cijena pakovanja ne može biti veća od prodajne cijene materijala korišćenog za pakovanje.

Kese i torbe koje služe za nošenje kupljenih proizvoda i imaju u potpunosti ili djelimično logotip, znak, slogan i/ili naziv proizvođača ili trgovca smatraju se promotivnim materijalom, te takvu ambalažu trgovac ne smije naplatiti.

Dokumentacija koja prati robu

 

Trgovac je dužan da potrošaču uz robu preda dokumentaciju koja prati robu (uputstvo za upotrebu, uputstvo za montažu, garantni list i sl.), kao i druga dokumenta koja je obezbijedio proizvođač, u skladu sa tehničkim i drugim propisima, napisana čitko, jasno i lako razumljivo.

Prevod dokumentacije mora biti istovjetan izvornom tekstu.

Garancija i garantni list

 

Ako je trgovac ili proizvođač, bez dodatne naknade, preuzeo obavezu da potrošaču vrati plaćeni iznos, izvrši zamjenu ili opravku ili na drugi način postupi s robom, ako roba ne odgovara sadržini garantne izjave ili oglasa koji se na tu robu odnosio (garancija), dužan je da to učini.

Davalac garancije je dužan da prilikom zaključenja ugovora ili predaje robe potrošaču izda garantni list u pisanoj formi, na papiru ili nekom drugom, potrošaču dostupnom, trajnom mediju sa podacima iz garantne izjave, navedenim na čitak, jasan, razumljiv i lako uočljiv način.

Po Zakonu o zaštiti potrošača, imate pravo da podnesete prigovor trgovcu kod koga ste kupili proizvod u slučaju nesaobraznosti proizvoda ugovoru, u vezi sa datom garancijom, na račun za kupljeni proizvod i iz drugih sličnih razloga, u skladu sa zakonom, u sljedećim rokovima:

  • za nesaobraznost robe ugovoru, u roku od dvije godine od dana kada ste preuzeli robu;
  • u vezi sa datom garancijom, u roku iz garantnog lista;
  • na račun odmah, a najkasnije u roku od osam dana od dana plaćanja računa, a za usluge od javnog interesa (distribucija i snabdijevanje električnom energijom, gasom, toplotom i vodom i sl.), u roku od 15 dana od dana prijema računa.

Kupovina proizvoda kod trgovca može se utvrditi na osnovu računa o kupljenom proizvodu, ugovora o prodaji, garantnog lista ili na drugi odgovarajući način (izvodom iz fiskalne kase, poslovne i druge odgovarajuće dokumentacije). Prigovor se podnosi na papiru ili nekom drugom, potrošaču dostupnom, trajnom mediju.

Trgovac je dužan da Vam omogući podnošenje pisanog prigovora, kao i da Vam izda pisanu potvrdu o prijemu prigovora.

Trgovac je dužan da Vam, bez odlaganja, a najkasnije u roku od osam dana od prijema prigovora, odgovori u pisanoj formi, na papiru ili nekom drugom, Vama dostupnom, trajnom mediju, sa izjašnjenjem o sadržini zahtjeva iz prigovora i predlogom za njegovo rješavanje.

Trgovac je dužan da opravku ili zamjenu izvrši u primjerenom roku, ali ne dužem od 15 dana od dana podnošenja zahtjeva, u protivnom imate pravo da zahtijevate umanjenje cijene ili raskid ugovora uz povraćaj plaćenog iznosa.

Ako Vam trgovac ne odgovori na prigovor u roku od osam dana, ili Vam odbije prigovor, možete podnijeti zahtjev za zaštitu potrošačkih prava (pošalji žalbu) organu uprave nadležnom za inspekcijski nadzor – Upravi za inspekcijske poslove.

 

Citati:

https://edukacija.rs/poslovne-vestine/menadzment/traznja

https://www.potrosac.me/zastita-potrosaca/#garancija

adminHemijaMedicinaNovostipotrošač,prodavac,zaštitaPotrošači se pojavljuju na tržištu kako bi zadovoljili svoje potrebe za određenim dobrima. Kao potrošači različitih dobara (proizvoda, usluga) mogu se javiti krajnji potrošači (pojedinci i domaćinstva), ali i druga preduzeća, različite institucije, država i slično. Svi kupci koji se pojavljuju na tržištu po bilo kom osnovu čine tražnju....Naučne Novosti