Genetička istraživanja Neandertalaca i Denisovana
Nalazi fosila lobanje i skeleta u evropskim pećinama dao je prvi uvid u naše drevne rođake, neandertalce. Dok je kost prsta, nađen u Sibirskoj pećini, prvi ukazao na postojanje drugog rođaka -Denisova. Ali fosile je izuzezno teško pronaći, zato se rodila ideja o još jednoj opciji: analiziranje pećinskog poda u potrazi za ostacima DNK.
Istaživanje je predvodila Viviane Slon, genetičarka na Institutu Max Planck u Njemačkoj.
Ona i njen tim su otkrili molekularne dokaze ispitivanjem sedimenta iz sedam različitih pećina. Poseban fokus je bio na mitohondrijsku DNK, jer ona ima mnogo više kopija u ćelijama u odnosu na DNK iz jedra ćelije, koja ima samo jedan set po ćeliji.
Istraživači su otkrili genetski dokaz Denisovana gdje se mogao i očekivati – u pećinu Denisovana u Sibiru. Što je pokazalo da je njihova strategija dobra . U istoj pećini otkrili su neandertalsku DNK, kao i u tri od ostalih sedam pećina uključujući pećine, gdje nikada nije pronađen nikakav neandertalski fosil, samo artifakti i životinjske kosti.
Ovaj preliminarni uspjeh, Slon, kaže, znači da metoda može biti dobra dopuna tradicionalnim istraživanjima, ali svakako da ne može zamijeniti istraživanja fosila.
https://naucnenovosti.me/geneticka-istrazivanja-neandertalaca-i-denisovana/https://naucnenovosti.me/wp-content/uploads/2017/05/fosil-1024x666.pnghttps://naucnenovosti.me/wp-content/uploads/2017/05/fosil-150x150.pngBiologijaNovostidenisovani,DNK,fosili lobanja,neandertalciNalazi fosila lobanje i skeleta u evropskim pećinama dao je prvi uvid u naše drevne rođake, neandertalce. Dok je kost prsta, nađen u Sibirskoj pećini, prvi ukazao na postojanje drugog rođaka -Denisova. Ali fosile je izuzezno teško pronaći, zato se rodila ideja o još jednoj opciji: analiziranje pećinskog poda...adminJovan Mirkovicjovan.mirkovic@prona.orgAdministratorNaučne Novosti