Ubrizgavanje  nanočestica u krv nekoga ko je pretrpio povredu mozga može jednog dana pomoći da se šteta ograniči – ako se eksperimentalni rezultati na miševima mogu prevesti na ljude. U miševima, pokazalo se da ove nanočestice smanjuju opasno oticanje odvraćajući imunološke ćelije od nalijetanja na povrijeđeni mozak.

Rezultati, opisani u časopisu Annals of Neurologi, nagovještavaju da bi nanočestice koje se bore protiv upale jednog dana mogle napraviti moćan lijek, kaže Džon Kessler, neurolog iz Northwestern Medicine u Čikagu. “Svi podaci koje sada imamo nagoveštavaju da će biti bezbjedni i vjerovatno će uspjeti”, kaže Kessler.

Nakon povrede tkivo često nabubri dok se imune ćelije slijevaju na oštećenja. Oticanje mozga može biti opasno jer se mozak nalazi u lobanji i “nema gdje da se ide”. Nastali pritisak može biti smrtonosan, ali nanočestice mogu poslužiti kao distrakcija imuno-ćelija, pokazuju rezultati.

Izvor: Science News

https://naucnenovosti.me/wp-content/uploads/2020/04/020320_ls_nanoparticles_feat-1028x579-1-1024x577.jpghttps://naucnenovosti.me/wp-content/uploads/2020/04/020320_ls_nanoparticles_feat-1028x579-1-150x150.jpgadminBiologijaMedicinaimunološke ćelije,nanočestice,neurologijaUbrizgavanje  nanočestica u krv nekoga ko je pretrpio povredu mozga može jednog dana pomoći da se šteta ograniči - ako se eksperimentalni rezultati na miševima mogu prevesti na ljude. U miševima, pokazalo se da ove nanočestice smanjuju opasno oticanje odvraćajući imunološke ćelije od nalijetanja na povrijeđeni mozak. Rezultati, opisani u...Naučne Novosti