Da li ste se ikad zapitali zašto kriške od jabuke postaju smeđe kada ih siječete, ili zašto žuta banana vremenom dobija tamne mrlje?

Oba ova fenomena imaju isti uzrok: enzimsko braoniranje koje pokreće enzim nazvan polifenol oksidaza(PPO).
Tona voća i povrća se svakodnevno proizvodi, prerađuje i isporučuje, ali veliki dio nikada ne uđe u prodavnice zbog enzimskog braoniranja. To možemo vidjeti i sami ako nekoliko dana posmatramo bananu. Enzimsko braoniranje je jedan od najvećih uzroka gubitka kvaliteta u voću i povrću. Proces se dešava tako što enzim PPO u prisustvu kiseonika mijenja fenolne supstance u jedinjenja poznata kao kinoni.  Kinoni reaguju sa drugim jedinjenjima  da bi formirali melanin-isti tamno braon pigment koji boji kosu, kožu, i dužicu očiju tako da i voće i povrće pretvara u smeđe. Ova reakcija se ne dešava u svježem voću i povrću jer se PPO i fenolna jedinjenja razdvajaju u biljnim ćelijama, pa će se proces brauniranja desiti samo kada PPO, fenolna jedinjenja i kiseonik dođu u kontakt jedan sa drugim. To je upravo ono što se dešava kada se voće siječe. Kada  je tkivo ploda oštećeno usled toplote, hladnoće ili starosti , isto se dešava  i kao rezultat se oštećeno tkivo odmah pretvara u smeđe.

Izvor: Scientific American

https://naucnenovosti.me/wp-content/uploads/2019/04/76E98934-D398-4453-877D5307CF87B2F6_source.jpghttps://naucnenovosti.me/wp-content/uploads/2019/04/76E98934-D398-4453-877D5307CF87B2F6_source-150x150.jpgadminBiologijaHemijaenzim,kinoni,polifenol oksidaza,povrće,voćeDa li ste se ikad zapitali zašto kriške od jabuke postaju smeđe kada ih siječete, ili zašto žuta banana vremenom dobija tamne mrlje? Oba ova fenomena imaju isti uzrok: enzimsko braoniranje koje pokreće enzim nazvan polifenol oksidaza(PPO). Tona voća i povrća se svakodnevno proizvodi, prerađuje i isporučuje, ali veliki dio...Naučne Novosti