Mart, 2019
Vjetroelektrane – dahom vjetra do električne energije
Snaga vjetra kao jednog od najznačajnijih i najzastupljenijih prirodnih oblika energije ne može se više nazvati budućnošću – predstavlja sadašnjost koja se svuda u svijetu uspješno primjenjuje. Vjetroelektrane na Možuri uvode nas u veliku svjetsku porodicu korisnika ekološki čiste, obnovljive energije. Rad postrojenja nezamisliv bez mašinskih inženjera. Možura mašinski inženjeri. Na krilima davno prohujalih vjetrova…
Promjena atmosfere nova vojna tehnologija ?
Kineski naučnici su saopštili da Rusija i Kina rade zajedno na projektu jonizacije Zemljine atmosfere u istraživačke svrhe. Obje zemlje su već sprovele eksperimente zagrijavanja gornjeg dijela vazdušnog sloja na visini od 500 kilometara. Projekat se može koristiti i u vojne svrhe. Eksperimenti su izvedeni pomoću multifunkcionalnog radiosistema „Sura“, koji je namijenjen za proučavanje…
Određeni korali bi mogli da nadmaše klimatske promjene
Novi dokazi upućuju na to da su korali jednom tražili utočište od zagrijavanja vode migracijom. Kako se planeta i okeani nastavljaju zagrijavati, mjesta gdje je koral do nedavno napredovao postaju sve manje useljiva. Na primjer, zahvaljujući ekstremnim temperaturama okaeana, veliki dio australijskog Velikog koralnog grebena pretrpio je masovno izbjeljivanje u 2016. i 2017. godini, što…
Laseri kao nesmrtonosno oružje
Većina laserskih projekata američke vojske ima veze s korišćenjem fokusiranih svjetlosnih snopava ili kao oružje ili kao uređaje za usmjeravanje oružja. Međutim sada, Pentagon eksperimentiše s laserima zbog nevjerovatne svrhe da oponaša ljudski govor. Rezultat je sistem koji bi mogao biti koristan za psihološke operacije, prenošenje obaviještenja ili jednostavno otkrivanje neprijatelja. Sam proces…
Ko kontroliše rad mini hidroelektrana?
Veliki dio poslova vezano za mini hidroelektrane obavljaju mašinski inžinjeri. Otvaranje novih postrojenja za proizvodnju električne energije dobra je prilika za dobijanje posla u ovoj struci. Da li su mini hidrocentrale budućnost koja je već stigla? Crna Gora je zemlja sa ogromnim hidro potencijalom. Voda je nešto bez čega se ne može, a ovdje je…
Većina mikrobnih vrsta su tamna materija
Mikrobi koji nikada nisu proučavani u laboratoriji čine ogromnu većinu takvih životnih formi izvan ljudskog tijela. Kao što se smatra da je većina materije u svemiru ,,tamna materija“ veći dio Zemlje je naseljen nekom vrstom mikrobnih analiga, mikroorganizama za koje se zna da postoje, ali nikada nisu uzgajani u laboratoriji. Sama količina mikrobnih vrsta –…
Planirana izgradnja novog Supersudarača
CERN (Evropski savjet za nuklearna istraživanja) je 15. januara saopštio plan novog revolucionarnog naučnog poduhvata - novi akcelerator koji je skoro četiri puta duži od trenutno najvećeg velikog hadronskog sudarača (LHC), koji ima 27 km u obimu. Predloženo postrojenje postalo bi najmoćniji ali ujedno i najskuplji sudarač ikada napravljen, čak šest puta moćniji i efikasniji…
Efikasniji hemijski procesi u industrijskim granama
Hemijski procesi koji su efikasniji i jeftiniji mogu se upotrijebiti u industrijske svrhe, od proizvodnje baterija do proizvodnje deterdženata, zahvaljujući radu istraživača Oregon Stejt Univerziteta, koji unapređuje okside metala kao katalizatora. U saradnji sa naučnicima sa Univerziteta u Delaveru otkrića su objavljena u “Nature Catalisis”. Katalizator povećava brzinu hemijske reakcije bez utroška reakcije - tako…
Priroda i porijeklo asimetrije vremena
Stephen W. Hawking i Roger Penrose, dva teoretičara, iako dijele zajedničko nasljeđe u fizici razlikuju se po viziji kvantne mehanike i njenom uticaju na evoluciji univerzuma. Konkretno, Hawking i Penrose se ne slažu oko toga šta se dešava sa informacijama koje se čuvaju u crnoj rupi i zašto se početak univerzuma razlikuje od kraja. …
Primjena fizike čestica na razvoj medicinske tehnologije(MedTech) i biomedicinska istraživanja
Fizički fenomeni podupiru mnoge tehnike i tehnologije koje se koriste i za dijagnostiku i za liječenje brojnih bolesti. Ovo je npr. slučaj sa radioterapijom. Magnetna rezonantna tomografija(MRI) i pozitronska emisiona tomografija(PET) baziraju se upravo na našem znanju o tome kako čestice interaguju sa materijom, kako se atomska jezgra ponašaju u oscilatornom magnetnom polju i na…